سهم تراشه های سالم و کامل AMD از معماری ZEN2 چقدر است؟
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ 4 ماه قبل

سهم تراشه های سالم و کامل AMD از معماری ZEN2 چقدر است؟

در مرحله ریخته گری سیلیکون های CPU و یا GPU، مقادیری از تراشه ها معیوب بوده که یا از دور خارج شده و یا در مدل های یک پله پایین تر، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر یک ویفر (Wafer) دارای ۲۰۰ واحد پردازشی باشد، تنها ۵۰ عدد از بلوک های آن یعنی…

سهم تراشه های سالم و کامل AMD از معماری ZEN2 چقدر است؟

در مرحله ریخته گری سیلیکون های CPU و یا GPU، مقادیری از تراشه ها معیوب بوده که یا از دور خارج شده و یا در مدل های یک پله پایین تر، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر یک ویفر (Wafer) دارای ۲۰۰ واحد پردازشی باشد، تنها ۵۰ عدد از بلوک های آن یعنی چیزی در حدود ۲۵ درصد از منابع پردازشی قابل استفاده خواهند بود.

به همین علت بخشی از هزینه های اضافی به خارج کردن تراشه های معیوب اختصاص پیدا کرده و معمولا این درصد ها از منابع خبری و چشم کاربران دور می ماند. اما AMD به تازگی اعلام کرده است که ۷۰ درصد از تراشه های ZEN2 که با لیتوگرافی ۷ نانومتری تولید خواهند شد، قابل استفاده هستند. AMD در نسل نخست تراشه های مبتنی بر ریزمعماری ZEN، از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری استفاده کرده و سهم تراشه های سالم آن به ۸۰ درصد می رسید؛ حال شاید سهم ۷۰ درصدی تراشه های ZEN2 کمتر باشد، اما مناسب به نظر می رسد.

با کاهش لیتوگرافی امکان خرابی سیلیکون ها افزایش می یابد و این در حالی است که برخی منابع معتبر نزدیک به AMD از سلامت ۷۰ درصدی تراشه های این شرکت می گویند تا خیال کاربران را از این بابت راحت سازند. ابعاد یک تراشه ZEN2 چیزی در رنج ۸۸ میلی متر مربع (۸۸mm2) تخمین زده است که با توجه به شیوه ای مشابه با MCM که این شرکت در پیش گرفته است، منطقی است. AMD از یک شیوه برای تراشه های ۷ نانومتری استفاده کرده است؛ بدین ترتیب که ۲ سیلیکون ۷ نانومتری را بر روی یک PCB قرار داده و یک مدار کنترلر PCH/IO نیز در کنار آنها است.

تراشه های 7 نانومتری

در نتیجه هر چند که احتمالا سرعت ارتباط بین سیلیکون و هسته ها کمی کاهش یافته است، اما قیمت تمام شده تولید نیز کاهش چشمگیری داشته اشت. این شیوه باعث شده است تا سهم تراشه های سالم ZEN2 افزایش یافته و برای مثال به پردازنده های Intel XCC با ۲۸ هسته اشاره می کنیم که ۳۵ درصد از تراشه های تولید شده آن سالم هستند. به هر حال افزایش تراشه های سالم برای یک کمپانی موجب افزایش بازدهی مالی می گردد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

آخرین اخبار

دسته بندی موضوعی

تابناك وب بام وب تابناك وب بام وب تابناك وب تابناك وب